Co potřebujete při žádosti o půjčku?
Publikováno 31.01.2024
Připravujete se na vyřízení půjčky? Jistě vás zajímá, co si připravit, než se pustíte do výběru a následného vyplňování žádosti. V současnosti si ale s přípravou podkladů nemusíte příliš lámat hlavu. Vystačíte si většinou s osobními doklady a s výpisem z účtu. Málokdy vyžadují poskytovatelé cokoliv navíc. Přečtěte si, co případně ještě mohou poskytovatelé vyžadovat.
Osobní doklady
První, co od vás budou všichni poskytovatelé půjček chtít, jsou osobní doklady. Nejde však jen o občanský průkaz, ikdyž ten je vyžadován nejčastěji. Mezi osobní doklady patří:
- občanský průkaz (český, nebo národní doklad ze země, odkud pocházíte)
- řidičský průkaz
- cestovní pas
- zbrojní průkaz
- povolení k pobytu (trvalému či přechodnému) - u půjček pro cizince
- ve výjimečných případech kartička zdravotní pojišťovny, či rodný list
- bankovní identita - zatím jen u některých bank a nebankovních společností.
Banky ani nebankovní poskytovatelé nechtějí všechny výše uvedené doklady najednou, vyžadují buď jen jeden, nebo kombinaci dvou až tří z nich.
Zjednodušení přináší bankovní identita (BankID), která postupně doplňuje nebo i nahrazuje občanský průkaz.
Potvrzení o příjmu
Vždycky musíte nějak prokázat příjem, z něhož budete půjčku splácet. U bankovních úvěrů ve vyšších částkách se vyžaduje potvrzení s podpisem zaměstnavatele, či kopie daňového přiznání (u OSVČ).
Získejte výhodnou půjčku
Chci si půjčitNaopak u drobných nebankovních úvěrů, jako je hotovostní půjčka, či půjčka bez registru, si poskytovatelé vystačí s výpisy z účtu, případně s výplatními páskami nebo s potvrzením o přiznání dávky od státu (důchod, mateřská, podpora v nezaměstnanosti, aj.).
Přehled povinných výdajů
Banky i úvěrové instituce se budou zajímat o to, kolik musíte měsíčně platit na povinných výdajích. Jde především o nájemné, platby za energie nebo o vyživovací povinnost vůči dětem, případně vůči partnerovi.
Doplňující doklady
Může se stát, že budete požádáni ještě o doplňující informace. Typicky jde o vaše majetkové a sociální zázemí. To znamená především:
- počet osob žijících v domácnosti
- celkový příjem domácnosti
- počet vyživovaných osob (i mimo domácnost)
- druh bydlení (vlastní/v nájmu)
- vzdělání
- majetek (jen větší věci, jako jsou nemovitosti nebo auta)
- a další.